Mirtiniausių infekcijų sąrašą papildė lietuviams gėdą kelianti liga

2015/10/11 Kategorija: Apie tuberkuliozę|Tuberkuliozės gydymas

Tuberkuliozė, kaip ir ŽIV, dabar yra mirtiniausios pasaulyje infekcinės ligos, skelbia Pasaulio sveikatos organizacija. 2014 metais nuo šių dviejų ligų pasaulyje mirė atitinkamai 1,1 ir 1,2 mln. žmonių, informuoja BBC.

PSO specialistai sako, kad tokie tuberkuliozės atvejų skaičiai yra nepriimtini, kadangi šią ligą galima gydyti. Organizacija „Medikai be sienų“ sako, kad tokie statistiniai duomenys yra „liūdinantys“, ir perspėja, jog pasaulis „pralaimi kovą“ su vaistams atsparia tuberkulioze.

PSO pasaulinėje tuberkuliozės ataskaitoje taip pat nurodoma, kad pasiekta didžiulės pažangos kovojant su tuberkulioze: nuo 1990 metų mitingumas nuo šios ligos sumažėjo beveik perpus, o užsikrėtimo atvejų nuo 2000 metų kasmet mažėja 1,5 proc.

Mirtingumas nuo ŽIV/AIDS taip pat mažėja, nes daugiau žmonių turi galimybę gauti antivirusinių vaistų.

PSO direktorius tuberkuliozės klausimams dr. Mario Raviglione BBS sakė: „Tuberkuliozė ir ŽIV dabar konkuruoja tarpusavį, kas taps pagrindine mirties nuo infekcinės ligos priežastimi pasaulyje“. Skelbiama, kad daugiausia naujų tuberkuliozės atvejų užfiksuojama Kinijoje, Indijoje, Indonezijoje, Nigerijoje ir Pakistane. Iš viso praėjusiais metais nuo tuberkuliozės pasaulyje mirė 1,5 mln. žmonių. Palyginimui, ŽIV nusinešė 1,2 mln. gyvybių.

PSO dabar iš esmės tuberkuliozę ir ŽIV laiko pagrindinėmis mirties priežastimis pasaulyje. PSO generalinė direktorė Margaret Chan pripažįsta, kad nuo 1990 metų buvo pasiekta „didžiulės pažangos“, tačiau ji pridūrė, kad „ jeigu pasaulis nori užbaigti šią epidemiją, būtina gerinti medicinos paslaugų kokybę ir prieinamumą ir, svarbiausia, investuoti į mokslinius tyrimus“.

PSO ataskaitoje taip pat atkreipiamas dėmesys į vaistams atsparios tuberkuliozės keliamą grėsmę. Maždaug trimis iš šimto atvejų tuberkuliozė negali būti gydoma pirmo pasirinkimo antibiotikais.

„Mes pralaimime kovą su vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis, ir be rimtų korekcinių veiksmų didžioji dauguma žmonių su įvairiems vaistams atsparia tuberkulioze negalės būti gydomi ir išgydyti“, – sakė „Gydytojai be sienų“ atstovė dr. Grania Bridgen.

Ateinančiais metais PSO ketina pradėti įgyvendinti kovos su tuberkulioze strategiją (End TB Strategy), kurios tikslas iki 2030 metų mirties nuo tuberkuliozės atvejų sumažinti 90 proc.

Remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo. Jeigu sąlytį turėję šeimos nariai nebuvo paskiepiję naujagimio BCG vakcina, kūdikį būtina paskiepyti nedelsiant. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant TB plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.

Šaltinis: http://www.delfi.lt/sveikata/