Negydoma tuberkuliozė rajone skina aukas

2015/05/05 Kategorija: Apie tuberkuliozę|Tuberkuliozės gydymas

Po 100 metų nuo tuberkuliozės vėl miršta žmonės. Anuomet nebuvo vaistų džiovai gydyti, dabar šios ligos sukėlėjų neįveikia net pažangiausi vaistai. Vasarį nuo atsparios vaistams tuberkuliozės formos mirė pusamžis jurbarkietis.

Grėsmė užsikrėsti tuberkulioze dešimteriopai didesnė nei bet kuria kita mirtina liga – bendraudami su sergančiais asmenimis galime įkvėpti ligą sukeliančių mikobakterijų, ant rankų, rūbų jų gali patekti iš aplinkos, kurioje vaikšto atvira tuberkulioze sergantys asmenys. Ar susirgsime šia užkrečiamąja liga, priklauso tik nuo mūsų organizmo imuniteto stiprumo.

Tauragės visuomenės sveikatos centro Jurbarko skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Valiokienė informavo, kad daugiausia – net dvylika naujų tuberkuliozės atvejų buvo išaiškinta 2009 m. Vėliau kasmet būdavo nustatoma po penkis, o pernai sergamumas išaugo dvigubai. Visi susirgusieji – darbingo amžiaus, nuo 32 iki 59 metų vyrai.

Šiemet, pasak A. Valiokienės, jau nustatyti du tuberkuliozės atvejai. Vaistams atsparia tuberkuliozės forma sirgęs 54 metų jurbarkietis mirė. Patvirtinta, kad mirties priežastis – atvira tuberkuliozė.
„Tai nėra išskirtinis atvejis. Pernai nuo tuberkuliozės Lietuvoje mirė 50 žmonių, tačiau kada tokį atvejį turėjome Jurbarke – tiesiog negaliu prisiminti. Dažniausiai sergantys tuberkulioze miršta nuo kitų ligų“, – sakė A. Valiokienė.

Jurbarko ligoninės konsultacinės poliklinikos gydytoja pulmonologė Birutė Kazakevičienė sako, kad nuo tuberkuliozės žmonės mirdavo tais laikais, kai nebuvo vaistų šiai ligai gydyti. „Dabar yra labai stiprių naujos kartos vaistų, tačiau ir jie – ne visagaliai. Dėl pačių ligonių kaltės išsivysto tokios atsparios tuberkuliozės mikobakterijos, kurių neįveikia jokie vaistai. Padėtis tampa tikrai grėsminga“, – sakė gydytoja.

Būtent nuo tokios vaistams atsparios tuberkuliozės formos vasarį ir mirė Kauno gatvėje gyvenęs vyriškis. Pasak pulmonologės, šiuo metu rajone yra net keli pavojingi tuberkuliozės židiniai.

„Sunku kontroliuoti ligos plitimą, kai su sergančiais kartu gyvenantys asmenys vengia tikrintis sveikatą. Toks labai pavojingas židinys yra Jurbarkuose. Vienas jo gyventojas serga ypač atsparia tuberkulioze, kitas – šiek tiek lengvesne, tačiau taip pat beveik neišgydoma ligos forma. Dar du tos pačios landynės gyventojai iš medikų akiračio dingo – nežinome, kur jie yra, negalime patikrinti, ar užsikrėtė“, – sakė B. Kazakevičienė.

Blogiausia, pasak gydytojos, kad tuberkuliozė neturi jokių simptomų, kurie priverstų žmones nieko nelaukiant kreiptis į medikus. Jei ligonis rūko, jam įprasta pakosėti, išgeriantys pripratę jausti silpnumą, todėl net neįtaria sergantys. Dažniausiai tuberkuliozė nustatoma profilaktiškai tikrinant sveikatą arba pasiuntus šviesti plaučius rentgenu dėl kitų ligų.

Gydytoja tvirtina, kad jei žmogus gydosi, tuberkuliozė išgydoma per pusę metų, po to dar dvejus metus būtina tikrintis, ar liga neatsinaujino. Bet jei pradėję gerti vaistus po kelių savaičių ar mėnesio gydymą nutraukia, prireikia stipresnių, antros kartos vaistų. Nebaigus gydymo vėliau jau ir labai stiprūs vaistai nepadeda – išsivysto ypač vaistams atsparios tuberkuliozės mikobakterijos. Net ir po pusmečio gydymo jos išlieka gyvybingos ir kontaktuojančius su ligoniu gali užkrėsti tuberkulioze.

„Labai negerai, kai žmonės, norėdami ilgiau gauti neįgalumo pašalpą, nesigydo tuberkuliozės ir kelia grėsmę aplinkiniams. Savivaldybės komisija turi teisę tokius ligonius nukreipti gydyti priverstine tvarka, bet po šešių mėnesių jie grįžta ir toliau platina užkratą. Sergantys atsparių vaistams formų tuberkulioze gydomi dvejus, ypač atsparių formų liga – trejus metus. Valstybei jų gydymas kainuoja labai brangiai, o ligoniams dar mokamos ir neįgalumo pensijos“, – sakė gydytoja B. Kazakevičienė.

Kovo 24-ąją minima Tarptautinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti gyventojus apie pavojingą ligą. Gydytoja B. Kazakevičienė tikina, kad ta proga reikėtų suvienyti jėgas kovojant su liga ir pasistengti išaiškinti visus tuberkulioze sergančius asmenis.

„Jei kyla abejonių, ar tie žmonės, su kuriais esate priversti bendrauti, neserga užkrečiamomis ligomis, nedelskite pasitikrinti patys ir nuveskite patikrinti vaikus – tik taip galite apsisaugoti nuo didžiulės nelaimės. Neseniai nustatėme tuberkuliozę moteriai, kuriai plaučių rentgenograma buvo padaryta prieš du mėnesius. Jei kas iki šiol mano, kad tikrintis plaučius užtenka kas ketveri metai, smarkiai klysta – tuo pasirūpinti reikia bent dukart dažniau“, – tikino gydytoja.

Ūkininkams, priimantiems padienius, dažnai asocialiai gyvenančius, darbininkus, gydytoja pataria paprašyti rentgenogramos aprašo ir įsitikinti, kad jie tikrai neplatina ligos.

Šaltinis: http://www.jurbarkosviesa.lt/