Gydytojų patarimai

Prieš užduodami savo klausimus šiame projekte dalyvaujantiems gydytojams, čia galite perskaityti jau anksčiau užduotus klausimus ir pateiktus atsakymus. Galbūt taip greičiau rasite informaciją apie Jums rūpimą temą.

* * * * *

Sveiki, norėjau pasiteirauti – man atlikus Mantu testą, ranka paraudo 3 cm. Apžiūrėjus nuotrauką – šlapimtakio susiaurėjimas labai nežymus, sako sergu inkstų TBC. Sosdiagnostikos centre pati savo iniciatyva atlikau QuantiFeronTB tyrimą. Jis neigiamas 0,16. Noriu paklausti, ar remiantis šiuo tyrimu aš galiu manyti, kad nesergu TBC? Jokių ligos simptomų nejaučiu. Ar yra dar kokie tyrimai, patvirtinantys ar paneigiantys ligą? Man jau norėjo skirti vaistus nuo inkstų TBC?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

QFT-TB tyrimo rezultatai neturėtų būti naudojamasi siekiant paneigti M. tuberculosis. Reikalingi papildomi tyrimai.

* * * * *

Laba diena, mano pusseserei diagnozavo tuberkuliozę. Sako, kad tuberkuliozė nebuvo užkrečiama (ne atvira forma). Bet ją paguldė dėl to, kad labai ilgai tęsėsi stiprus kosulys iki vėmimo. Norėjau paklausti, ar būna tuberkuliozė su visais simptomais (kosuliu, krūtinės skausmu, dusuliu, skrepliavimusi) neužkrečiama. Man atrodo, kad simptomai rodo atvirą tuberkuliozę, nes, kiek skaitau, neužkrečiama yra ta, kuri besimptomė, tai yra žmogus nejaučia jokių nusiskundimų. Be to, jai paskyrė daug antibiotikų – 10 tablečių per dieną ir ligoninėje laikys 2savaites. Kadangi turiu vaiką, tai bijau, kad mes galėjome apsikrėsti. Ar vertėtų mums pasitikrinti, ar jei sako, kad neatvira – nesitikrinti. Patarkite, prašau, nes man neramu .

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Jūs teisi, Jūsų pusseserė greičiausiai turėjo atvirą tuberkuliozę. Daugiau informacijos http://www.ulac.lt/ligos/T/tuberkulioze

* * * * *

Man yra nustatytas tuberkuliozės nešiotojo statusas. Yra atliktas Mantu testas, plaučių fliurograma, ir specialus kraujo testas. Artimiausiu metu planuoju pastoti ir pagimdyti vaikelį. Kiek pakenktu man specialu vaistu nuo tuberkuliozės atidėjimas metams. Ar vaistų nuo tuberkuliozės vartojimas nepakenktų man vėliau turėti vaikų?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Infekuoti suaugę asmenys negydomi, išskyrus tuos atvejus kai:
1. Numatomas gydymas biologiniais vaistais;
2. Kai gyvenama artimame kontakte su sergančiu tuberkulioze.
Po gydymo rekomenduojama pasitikrinti!

* * * * *

 Norėjau paklausti, kada reikia darytis tyrimus dėl tuberkuliozės po kontakto su sergančiu žmogumi? Kada gali tyrimai parodyti kad apsikrėtei? kiek laiko gyvena ta bakterija žmoguje ir kiek laiko būni nešiotojas? Ar tai tyrimas irgi parodo?  Mes per Kalėdas bendravome (to nežinodami) su tuberkulioze sergančiuoju (sėdėjome prie to pačio stalo). Mano vyrui po 3 dienu pakilo temperatūra, pirma diena pakilo temperatūra 37.8, o kitas 4 dienas laikėsi iki 37.5, 4-ą dieną pradėjo kosėti, taip pat kosėja jau 2 savaites, nors ir gėrė 5 dienas Ospamox ir vaistus nuo kosulio. Taip šeimos daktarė buvo išrašiusi. Taip pat turime kūdikį 4 mėn., ar greitai tokie maži pagauna tokias bakterijas? Labai pergyvenu, nes mažiuką vaiką turime. Tas sergantis tuberkulioze 2 savaites buvo su temperatūra, paskui ištyrė, kad jam ta liga. O kontaktą per šventes daug kas turėjo.?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Praėjus daugiau kaip 2 mėnesiams po kontakto, jau galima nustatyti ar Jūs apsikrėtę tuberkuliozės bakterija, kuri organizme išlieka visą gyvenimą, tačiau suserga tik apie 5 % per artimiausius 3-5 metus  ir dar 5 % per visą likusį gyvenimą.

* * * * *

Laba diena. Sirgau tuberkulioze 6 mėn. ir pasveikus iš karto pradėjau sportuoti , tačiau naudojau visus vitaminus bei mineralus, vengiau saulės ir po pusantro mėnesio t.y. dabar peršalau dėl naudoto mašinos kondicionieriaus. Iš pradžių slogavau, o į trečią dieną atsirado temperatūra tai didesnė tai mažesnė , o miegant kelias naktis skaudėjo krutinės ląstą, nors kosulio beveik nebuvo. Ar galėjau ir vėl susirgti tuberkulioze?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Dėl nusiskundimų siūlau kreiptis į Jus gydantį gydytoją. Jis įvertinęs anamnezę (ligos istoriją), apžiūrėjęs ir atlikęs visus galimus tyrimus, atsakys į visus Jums rūpinčius klausimus.

* * * * *

Norint pasitikrinti dėl lėtinės tuberkuliozės, ar būtina šviesti plaučius ar galima tai padaryti pagal kraujo tyrimą?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Tuberkuliozė gali būti latentinė tuberkuliozės infekcija ir aktyvi tuberkuliozė. Latentinės tuberkuliozės diagnozė yra grindžiama informacija, gauta, surinkus ligos istoriją, atliktais TST (Mantu įodinio mėginio) arba/ir IGRA (Quantiferono tyrimo) rezultatais, krūtinės ląstos rentgenograma, medicininės apžiūros metu nustatytais požymiais ir, esant tam tikroms aplinkybėms, skreplių tyrimu. Kokia seka bus atliekami tyrimai Jūsų pasirinkimas. Esant įtarimui galite pradėti nuo Mantu mėginio arba Quantiferono tyrimo. Tačiau, jeigu ar vienas, ar abu bus teigiami, reikės atlikti ir plaučių rentgenogramą.

* * * * *

Jei buvo kontaktas su sergančiu tuberkulioze, kiek laiko reikia palaukti, kad atlikti Quantiferono tyrimą?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Japonų mokslininkai teigia, kad QuantiFERON-TB Gold tyrimui turi būti taikomos tos pačios taisyklės kaip ir Mantu reakcijai, t. y.  3 mėnesiai. Šveicarijos mokslininkai, atlikę tyrimus, teigia, kad pakanka 8 savaičių. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) QuantiFERON-TB Gold taisyklėse rekomenduoja visiems, kurių tyrimas atliktas netrukus po poveikio pabaigos ir rezultatas neigiamas, tyrimą kartoti po 8-10 savaičių.

* * * * *

Ar galima užsikrėsti tuberkulioze per kraują (įsidūrus adata, užteršta sergančiojo krauju)?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Ne, negalima.

* * * * *

Norėčiau sužinoti ar galima persirgus, pasveikus po tuberkuliozės dirbti maisto gamybos srityje. Taip pat aktualu, kuriose šalyse galima. Taip pat aktualus klausimas, ar gydytojui paskyrus gydymą namuose, ambulatoriškai yra galimybė pasinaudoti teise į reabilitaciją, tai yra gydymą, kuris padeda sveikti?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Taip, dirbti galima. Reabilitacijos sergantiems tuberkulioze  bei po pravesto gydymo nėra, nes gydymas ir taip ilgas ne < 6 mėnesius.

* * * * *

Prieš 20 metų persirgau tuberkulioze. Ar tai gali būti kliūtimi dirbti maisto pramonėje Norvegijoje?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Lietuvoje dirbti kliūčių nėra. Kitų šalių, tame tarpe Norvegijos, reikalavimų dėl darbo maisto pramonėje, nežinome.

* * * * *

Gulėjau ligoninėje po patirto pneumotorokso savaitę laiko. Paskutine išrašymo diena sužinojau, kad moteris gulėjusi šalia manęs palatoje serga tuberkulioze. Ji ištisai kosėjo, aš gulėjau per metrą nuo jos. Kokia tikimybė, kad aš užsikrėčiau tuberkulioze? Ar galėjau neužsikrėsti? Ar tai jau garantuotas užsikrėtimas? Prašau padėkite man, nes nežinau, ką daryti, kur kreiptis, kokius tyrimus turėčiau pasidaryti ir kada?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Užsikrėsti galėjote. Pasitikrinkite pas savo šeimos gydytoją (atlikti krūtinės ląstos rentgenogramą  ir tuberkulino mėginį) arba gavę siuntimą pas gyd. pulmonologą. Jus ištirs specialistai.

* * * * *

Norėjau paklausti, jeigu ne atvira tuberkuliozė, ar galima namie gydytis, nebūtinai ligoninėje gulėti, tik per savaitę vieną karta atvykčiau pasitikrint. Ar įmanomas toks dalykas gydytis namie?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Taip, galima  gydytis ambulatoriškai, tačiau, svarbiausia kantriai ir reguliariai gerti paskirtus vaistus ne < 6 mėnesius. Ir bent kas 2 mėnesius atvykti į TB ligoninės polikliniką pulmonologo konsultacijoms.

* * * * *

Ar nekenkia vaisiui besilaukiančiai moteriai sergant tuberkulioze?

Atsako gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta:

Tuberkuliozės mikobakterija per placentą vaisiui nepatenka. Todėl pakenkti vaisiui negali. Užsikrėsti gali tik gimdymo metu.  Jeigu Jūs esate gydoma dėl tuberkuliozės, tai, esant nėštumui, nerekomenduojami vaistai –streptomicinas ir pirazinamidas. Izoniazidą , etambutolį ir rifampiciną galima vartoti.

* * * * *

Jeigu perskaitę jau užduotus klausimus ir pateiktus atsakymus neradote atsakymo į savo klausimą, tuomet rašykite projekte konsultuojantiems gydytojams >>>