Sergu tuberkulioze. Dažniausiai kylantys klausimai pacientui

2013/03/27 Kategorija: Tuberkuliozės gydymas

Kiekvienas susirgęs žmogus ieško atsakymų į jį dominančius klausimus: kaip aš užsikrėčiau tuberkulioze? ką man daryti? ar tai pagydoma liga?

Žinodami atsakymus Jūs galėsite geriau pažinti savo ligą, apsaugoti nuo jos savo artimuosius ir svarbiausia – žinosite ką turite daryti, kad kuo greičiau pasveiktumėte. Neužmirškite! Šalia yra Jūsų gydytojas, Jūsų slaugytoja! Pakalbėkite su jais. Jie Jums padės!

KAS YRA TUBERKULIOZĖ?
Tuberkuliozė – tai užkrečiamas susirgimas, kurį sukelia tuberkuliozės bacila.

KAIP AŠ UŽSIKRĖČIAU TUBERKULIOZE?
Pagrindinis infekcijos nešiotojas yra ligonis, kuris kosėdarnas ir atkosėdamas skreplius, i aplinką gausiai išskiria tuberkuliozės bacilas. Tuberkuliozės bacilos į organizmą dažniausiai patenka pro kvėpavimo takus: nosį ir burną, todėl Jūs turėdami kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze žmogumi (galėjote ir nežinoti, kad tas žmogus serga), įkvėpėte tuberkuliozės bacilų.

KAIP AŠ ATPAŽINSIU PLAUČIŲ TUBERKULIOZĘ?
Neužmirškite, kad tuberkuliozė yra klastinga liga. Susirgimo pradžioje nusiskundimų būna nedaug. Kol liga nėra išplitusi, tuberkuliozę galima įtarti kai žmogų vargina:
• skausmas krūtinėje, pečių plote;
• nuovargis;
• prakaitavimas;
• apetito stoka, svorio kritimas;
• kosulys: sausas ar su skrepliais, trunkantis ilgiau nei savaitę;
• karščiavimas, ligos pradžioje nedidelis, iki 37,5 laipsnių;
• skrepliavimas su kraujo priemaiša.

KĄ SVARBU ŽINOTI SUSIRGUS TUBERKULIOZE?
• Tuberkuliozę galima išgydyti;
• Patartina pradėti gydytis ligoninėje nedelsiant po to, kai gydytojas Jums diagnozavo ligą;
• Jeigu gyvenate erdviame name (bute) be vaikų, turite atskirą kambarį gydytojas, įvertinęs jūsų sveikatos būklę, gali pasiūlyti gydytis ambulatoriškai;
• Apsaugokite savo artimuosius. Susirgus tuberkulioze reikia pasiūlyti artimiesiems atvykti pas specialistus pasitikrinti nepaisant to, jei jie neturi nusiskundimų dėl savo sveikatos;

KĄ AŠ TURIU DARYTI JEI SUSIRGAU TUBERKULIOZE?
• Kad visiškai išgytumėte, vaistus nuo tuberkuliozės turėsite gerti kasdien visą gydymosi laikotarpį, ne mažiau 6 mėn.
• Prisilaikykite kosulio higienos taisyklių, ypač kol su skrepliais išskiriamos tuberkuliozės bacilos;
• Dažnai vėdinkite patalpas, mažiausia kas 2 val. dienos metu.

KAIP AŠ GALIU APSAUGOTI KITUS NUO SAVO LIGOS?
• Neužmirškite: Tuberkuliozės bacilos plinta su Jūsų iškvepiamu oru;
• Gydymo pradžioje būtinai dėvėkite kaukes;
• Kosint burną prisidenkite vienkartine servetėle, jos neturėdami – kairės rankos išorine plaštakos dalimi;
• Skreplius rinkite į tam reikalui skirtus vienkartinius indus, o prireikus juos pakeiskite naujais. Jokiu budu negalima panaudotos skreplinės plauti ar kaip nors kitaip pašalinti jos turinio, nes skreplius reikia dezinfekuoti tam tikrais preparatais, kad skrepliuose esančios tuberkuliozės bacilos neplistų toliau. Tai atlieka medicinos personalas.

KODĖL MAN REIKIA VARTOTI VAISTUS KONTROLIUOJANT MEDICINOS PERSONALUI?
• Privalote išgerti kiekvieną Jums skirtą vaistų dozę, tuberkuliozei įveikti reikalingas nuoseklus gydymas;
• Netvarkingo gydymosi rezultatas – vaistams atsparios tuberkuliozės išsivystymas, kurios gydymas yra labai sudėtingas ir tęsiasi ne mažiau kaip 2 metus;
Palyginkite:
• vaistus vartosite reguliariai – juos reikės vartoti 6 mėnesius;
• vaistus vartosite nereguliariai – 2 ir daugiau metų.

KOKIU BŪDU AŠ PATS GALIU ĮTAKOTI GYDYVIO EFEKTYVUMĄ?
• Tikėkite ir norėkite pasveikti: nuo jūsų pastangų labai daug kas priklauso;
• Laikykitės nurodymų, kuriuos Jums davė gydytojas;
• Reguliariai išgerkite visus paskirtus vaistus ir visas problemas, susijusias su vaistų naudojimu spręskite su gydančiu gydytoju ar slaugytoja;
• Kasdien eikite pasivaikščioti arba užsiimkite kokia nors aktyvia veikla. Labai svarbu kasdien fiziškai pajudėti;
• Valgykite reguliariai ir pilnavertį maistą.

AR AŠ GALIU PASVEIKTI NUO TUBERKULIOZĖS?
Jūs pasveiksite, jeigu:
•Turėsite kantrybės, nes gydymas ilgas: 6 mėn. ar ilgiau;
•Kasdien gersite gydytojo paskirtus vaistus tuo pačiu metu, kad bakterijos netaptų atspariomis kuriam nors iš vaistų;
•Pasistengsite nerūkyti;
•Nepiktnaudžiausite alkoholiu gydymosi metu;
•Po stacionarinio gydymo, toliau gydymą tęsite ambulatoriškai prižiūrimas medikų. Labai svarbu kad laikytumėtės režimo ir higienos reikalavimų.

KOKIE SUNKUMAI MAN GALI IŠKILTI GYDYMO EIGOJE?
•Atsiranda anksčiau nebuvę nusiskundimai;
•Atsibosta;
•Kankina nerimas.

ATMINTINĖ BAIGUS GDYDYTIS STACIONARE

Sveikiname! Jus jau baigėte pirmąjį savo ligos gydymo etapą stacionare. Toliau Jūsų gydymas bus tęsiamas ambulatoriškai. Gydantis ambulatoriškai Jums taip pat reikės kantrybės, atsakingumo vartojant vaistus ir lankantis pas gydytoją.

AR AŠ JAU PASVEIKAU JEI MANE IŠRAŠO IŠ STAClONARO?
Stacionare Jūsų gydymas baigtas, tačiau Jūs nesate visiškai pasveikęs (-usi). Jums dar būtinas ambulatorinis gydymas ir tik jį užbaigęs (-usi) Jūs būsite įveikę savo ligą. Todėl svarbu, kad ambulatoriškai Jūs gydytumėtės taip pat atsakingai, kaip ir stacionare.

AR ILGAI UŽTRUKS MANO AMBULATORINIS GYDYMAS?
Į šį klausimą gali atsakyti Jūsų gydytojas. Tai priklauso nuo to, kokia tuberkuliozės forma sergate, kokie tyrimų rezultatai ir panašiai. Tikslaus laikotarpio, kuris tiktų visiems sergantiesiems nėra, gydymo trukmė kiekvienam ligoniui individuali.

AR GALI MANO LIGA ATSINAUJINTI? KĄ DARYTI KAD TAIP NEATSITIKTŲ’?
Tuberkuliozė gali atsinaujinti jei:
Jūs nesirūpinsite savo sveikata, piktnaudžiausite alkoholiu, rūkyrnu, naudosite narkotines medžiagas, nuolat būsite pervargę, nesisaugosite peršalimo ligą, o susirgę laiku nesikreipsite į gydytojus. Persirgus tuberkulioze būtina rūpintis savimi, kasmet profilaktiškai pasitikrinti plaučius. Tik nuo Jūsų priklausys, ar ši liga kada nors atsinaujins.

AR GYDANTIS AMBULATORiŠKAI MAN TAIP PAT REIKĖS GERTI VAISTUS STEBINT SLAUGYTOJAI?
Taip. Ambulatoriškai gydantis taip pat kaip ir stacionare reikės vaistus gerti slaugytojos priežiūroje. Gydymo procesą tiesiogiai kontroliuojantis medikas stebi Jūsų savijautą ir gali patarti iškilus klausimams.
Primename tuberkuliozei įveikti reikalingas nuoseklus ir reguliarus gydymas!

KADA UŽBAIGUS AMBULATORINĮ GYDYMĄ MAN VĖL REIKĖS ATEITI PASITIKRINTI?
Jei baigus gydymą po kurio laiko pasijusite blogai, nedelsdami atvykite. Jei jausitės gerai – Jūsų gydytojas baigiantis ambulatoriniam gydymui pasakys po kiek laiko atvykti profilaktiškai pasitikrinti (tai gali būti po 3 mėn. ar po pusmečio).
Nepamirškite! Tai Jūsų sveikata! Rūpinkitės ja!

KOKIUS VITAMINUS AR MAISTO PAPILDUS PATARTUMĖTE MAN VARTOTI, KAD PO LIGOS SUSTIPRĖČIAU?
Iškilus šiam klausimui kreipkitės į savo gydytoją, jis patars kokie vitaminai (maisto papildai) jums tiktų geriausiai. Nereikia ir persistengti, svarbiausia gerai maitintis, saugoti savo sveikatą, atsisakyti žalingų įpročių (jei jų turite) ir pasijutus blogai laiku kreiptis į gydytojus.

AR AŠ GALĖSIU PASVEIKĘS (-USI) SPORTUOTI, LANKYTI BASEINĄ, DEGINTIS SAULĖJE AR SOLIARIUME?
Pasveikęs žmogus gali gyventi įprastą gyvenimą, bet reikia saugoti savo sveikatą ir nepersistengti: nepervargti sportuojant, neperšalti baseine, saikingai mėgautis saule, o soliariumų geriau vengti, nes tai kenkia mūsų visų sveikatai.

KAS GALI ATSITIKTI JEI NEPABAIGSIU AMBULATORINIO GYDYMO?
Tuberkuliozei įveikti reikalingas nepertraukiamas reguliarus gydymas. Nepabaigus gydymo ši liga gali atsinaujinti, todėl teks vėl viską pradėti nuo pradžių, be to, iškyla rizika, kad neužbaigto gydymo pasekmė bus – atspari tuberkuliozė. Tai pareikalaus iš Jūsų dar daugiau kantrybės, reikės gydytis žymiai ilgesnį laikotarpį bei šią ligos formą bus įveikti daug sunkiau.
Todėl tausodami savo sveikatą atsakingai žiūrėkite į savo ligą, nenutraukite pradėto gydymo ir tik tada pasveiksite.

PACIENTO SOCIALINĖS GARANTIJOS SUSIRGUS TUBERKULIOZE

KOKIOS MANO SOCIALINĖS GARANTIJOS SUSIRGUS TUBERKULIOZE?
Lietuvos Respublikos piliečiai ir uzsieniečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje ir turintys tai patvirtinančius dokumentus, turi teisę į nemokamą tuberkuliozės gydymą.

TUBERKULIOZĖS GYDYMAS ILGAS. AR MANĘS NEIŠMES IŠ DARBO?
Visi dirbantys asmenys, tuberkuliozės gydymo metu gali gauti laikiną nedarbingumo pažymėjimą, kurio trukmę apsprendžia gydantis gydytojas. 2005 m. birželio 30 d. Lietuvos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymas nr. V-533/AI-189 leidžia gydytis gaunant nedarbingumo pažymėjimą 182 dienas. Vėliau GKK (gydytojų konsultacinė komisija) sprendžia:
• ar nedarbingumo pažymėjimą užbaigti ir ligonis gali gydytis dirbdamas;
• ar GKK ir SODROS gydytojui leidus tęsti nedarbingumo pažymėjimą;
• ar nukreipti ligonį į NDNT (neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba) darbingumo lygiui nustatyti. Nedarbingumo pažymėjimo laikotarpiu darbdavys negali atleisti iš darbo.

GIRDĖJAU APIE MAISTO PAKETUS, IŠDUODAMUS SERGANTIESIEMS TUBERKULIOZE. PAPASAKOKITE APIE TAI DAUGIAU.
Lietuvoje yra įvesta tiesiogiai kontroliuojamo tuberkuliozės gydymo strategija (TKGS, angliškai DOTS). Vienas iš pagrindinių momentų yra kiekvienos tabletės suvartojimas medicinos personalo kontrolėje. Ambulatorinio gydymo fazėje ligoniai privalo atvykti gydytis į DOTS kabinetą. Taip užtikrinami geri gydymosi rezultatai. Valstybinė tuberkuliozės, profilaktikos ir kontrolės programa remia šią priemonę: kompensuoja važiavimo i ambulatorinę sveikatos priežiūros įstaigą išlaidas, primoka kompensuojamą medikamentų kainų skirtumą bei tuberkulioze sergančius asmenis ambulatorinio gydymo metu skatina maisto paketais ir higieninėmis priemonėmis.
2009-2011 m. maisto ir higienos reikmenų paketai bus apmokėti Tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės plėtros Lietuvoje Rotary remiamo projekto lėšomis.

AR GALĖS MANE LANKYTI ŠEIMOS NARIAI, DRAUGAI?
Sergančiuosius tuberkulioze šeimos nariams (išskyrus vaikus) ir draugams lankyti galima. Tačiau reikia žinoti kaip apsaugoti juos nuo tuberkuliozės, jei sergate užkrečiama jos forma:
• turite dėvėti vienkartinę kaukę;
• jei kaukės neturite – kosėdamas prisidenkite bumą vienkartine nosine ar kairės rankos viršutine plaštakos dalimi;
• bendraujant venkite artimo kontakto.

AR MAN PRIKLAUSO SOCTALINĖ PAŠALPA, BŪSTAS, MAŽESNl MOKESČIAI?
Sergantiesiems tuberkulioze nėra jokių išskirtinių lengvatų gauti socialinę pašalpą, būstą ar mažesnius mokesčius. Visos lengvatos skiriamos tokia pačia tvarka kaip ir kitiems Lietuvos piliečiams. Socialinės išmokos ar kompensacijos išmokamos remiantis LR socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymais, savivaldybių tarybą sprendimais.

AR PASVEIKĘS (-USI) GALĖSIU DIRBTI ANKSTESNĮ DARBĄ?
Kiekvienas pasveikęs žmogus gali dirbti ankstesnį darbą.

AR GALI DARBDAVYS MANĘS NEPRIIMTI DIRBTI DĖL TO, KAD ESU SIRGĘS TUBERKULIOZE!
Prieš pradėdami dirbti žmonės privalo pasitikrinti sveikatą. Randiniai pakitimai likę po persirgtos tuberkuliozės nėra kliūtis įsidarbinti.

Šaltinis:
Projektas: Lietuvos Rotary komiteto narys Tuberkuliozės programos koordinatorius Gediminas Rimdeika
Sudarė: Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninės direktorė Vita Globytė