Trumpa atmintinė apie tuberkuliozę kiekvienam

2013/03/27 Kategorija: Ligos simptomai ir grėsmė

KAS YRA TUBERKULIOZĖ?
Tuberkuliozė (lot. tuberculum – mazgelis) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. TB plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, kad pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės miko bakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenonrmuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽiV / AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.

LIGOS PRIEŽASTYS
Dažniausiai ją sukelia bakterija Mycobacterium tuberculosis (kitos: M.bovis, M.africanum, M.avium), 1882 m. pirmą kartą atrastos mokslininko R. Kocho. Pagrindinis ligos sukėlėjas yra tuberkuliozės mikobakterijos, kurias žmogus žmogui perduoda per orą. Ligos perdavimas įvyksta įkvėpus sergančiojo seilių lašelių, nors suserga ne kiekvienas įkvėpęs žmogus. Pavojingiausi yra atvira plaučių tuberkulioze sergantys, kosintys ir taip tuberkuliozės sukėlėjus skleidžiantys asmenys. Užsikrėtimo riziką stiprina didelė sukėlėjų koncentracija ore, ilgas kontaktas su sergančiuoju. Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei sergantysis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.
Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus. Didžiausia rizikos zona yra besivystančios pasaulio šalys, kur nėra tinkamų higienos sąlygų, didelė drėgmė. Padidėjusią riziką užsikrėsti taip pat turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su užkrėstais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, emigrantų, kurių šalyse paplitusi tuberkuliozė, tankiai gyvenamos teritorijos, neturtingai gyvenanti, negaunanti pakankamos medicininės pagalbos, visuomenės dalis. Toks gyvenimo būdas lemia sumažėjusį organizmo atsparumą ir padidėjusį imlumą tuberkuliozės sukėlėjui; tuberkuliozei yra būdingas labai ryškus socialinis pobūdis.
Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai:
• užsitęsęs kosulys,
• karščiavimas,
• naktinis prakaitavimas,
• skrepliavimas,
• atkosėjimas krauju – nedelskite!
Būkite dėmesingi savo sveikatai!

AŠ STABDAU TUBERKULIOZĘ!

Šis šūkis simbolizuoja tai, jog kiekvienas iš mūsų galime padėti sustabdyti tuberkuliozę:
PACIENTAI gali stabdyti TB aktyviai profilaktiškai tikrinantis, o susirgus atsakingai gydantis.
MEDIKAI gali stabdyti TB įspėdami visuomenę apie šios ligos simptomus ir profilaktiškai tikrindami pacientus.
MOKSLININKAI gali stabdyti TB išrasdami naujus diagnostikos metodus, vaistus ir vakcinas. MOKYTOJAI gali stabdyti TB mokydami moksleivius ir studentus apie šią ligą.
BENDRUOMENĖ gali stabdyti TB dalindami informaciją vieni kitiems apie šios ligos profilaktiką ir gydymo svarbą.

PRISIJUNK IR TU! STABDYKIME TUBERKULIOZĘ KARTU!

TIKRINIMAS DĖL TUBERKULIOZĖS
Tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze. Tuberkulioze užsikrėsti galima bet kur: autobuse, parduotuvėje ar pan., todėl jei jūs ir nemanote, kad turėjote kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojame pasitikrinti.
Nepamirškite: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas yra panašūs į kitų ligų simptomus, todėl pajutus juos būtina kreiptis i savo šeimos gydytoją,
Jis atliks reikiamus tyrimus ir esant reikalui, nukreips pulmonologo konsultacijai.

KONTAKTŲ TIKRINIMAS

SUAUGUSIŲJŲ:
Jei jūs žinote (ar manote) jog turėjote kontaktą su sergančiu TB asmeniu, nedelsdami atvykite į tuberkuliozės kabinetą pasitikrinti. Gydytojai atliks reikiamus tyrimus ir nustatys ar nesusirgote tuberkulioze.

VAIKŲ:
Vaikai, bendraudami su sergančiais tuberkulioze asmenimis, taip pat gali užsikrėsti tuberkulioze. Užsikrėtimo rizika didesnė vaikams, kurie:
• artimai bendrauja su sergančiu (kai suserga tėvai, broliai, seserys, seneliai ar asmenys, gyvenantys tuose pačiuose namuose). Tai vadinami “šeimyniniai” kontaktai. Labai svarbu ir buto ar namo plotas – kuo daugiau žmonių gyvena 1 kambaryje, kuo rečiau yra atidaromi langai, tuo didesnė tuberkuliozės bakteriją koncentracija ore (sergantysis kosulio metu paskleidžia bakterijas į aplinka], tuo didesnė rizika vaikams užsikrėsti tuberkulioze
• bendrauja su sergančiu darbe ar mokykloje, susitinka tame pačiame klube ir t.t. Tai tolimesni kontaktai, tačiau jie taip pat turi būti patikrinti
• epizodinis bendravimas su sergančiu, kai susitikimas įvykęs vos keletą kartų. Užsikrėsti rizika maža, tačiau pavojinga kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Visi vaikai, bendravę su sergančiu TB, tikrinami kaip kontaktai tuberkuliozės kabinetuose, taip pat šeimos gydytojų.

Vaikams atliekami šie tyrimai:
•tuberkulino mėginys (reakcija Mantu),
•krūtinės ląstos rentgenograma,
•kraujo tyrimas,
•papildomi tyrimai atliekami pagal poreikį (skreplių tyrimai, kompiuterinė plaučių rentgenograma, tarpuplaučio tomograma ir kt.).

Svarbu žinoti:
Kūdikiams ir mažiems vaikams iki 5 metą tuberkuliozės infekcija yra labai pavojinga. Būtina patikrinti tokio amžiaus vaikus dėl TB, jei žinote, kad vaikai bendravo su sergančiais.

PASTABA
Visi sveiki naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės BCG vakcina gimdymo skyriuose 2-3 gyvenimo parą. Tačiau šis skiepas neapsaugo nuo užsikrėtimo ir susirgimo tuberkulioze. Jis apsaugo kūdikius nuo mirtinos tuberkuliozės formų: meningito (smegenų plėvės uždegimo), miliarinės ar generalizuotos (išpIitusios) tuberkuliozės.

Tuberkuliozės gydymas yra ilgas ir atsakingas. 1998m. Lietuvoje tuberkuliozės gydymui įdiegta DOTS (angl. Directly Observed Treatment Short Coursc) strategija – tiesiogiai kontroliuojamas trumpas gydymo kursas. Ši pasaulyje plačiai propaguojama strategija leidžia užtikrinti sėkmingą tuberkuliozės gydymą. DOTS strategija susideda iš 5 pagrindinių etapų:
1. Valstybės (savivaldos) pagalba sudarytai tuberkuliozės programai vykdyti.
2. Naują tuberkuliozės atvejų išaiškinimas pasyviu metodu (kai pacientas dėl turimų negalavimų kreipiasi į gydytoją).
3. Skiriamo trumpalaikio gydymo kurso tiesioginis medicinos darbuotojų stebėjimas ir kontrolė.
4. Reguliarios centralizuotos vaistų aprūpinimo sistemos (medikamentų resursai turi būti ne mažesni kaip 6 mėnesiams).
5. Naujai išaiškintų tuberkuliozės atvejų standartizuotas registracijos ir stebėjimo kontrolės.
Didžiausias dėmesys skiriamas ne tik tuberkuliozės išaiškinimui, bet ir gydymui. Vienintelė priemonė tuberkuliozės sustabdymui yra židinio eliminavimas, t.y. išgydymas.
Siekiant šio rezultato, pacientas turi gydytis kantriai ir atsakingai tam tikrą laiko tarpą. Tuberkuliozės gydymas susideda iš 2 etapų: stacionarinio ir ambulatorinio gydymo. Intensyvaus gydymo kursas dažniausiai pravedamas stacionare. Jis trunka vidutiniškai 4 mėn. Tęsimo fazėje gydoma ambulatoriškai. Vienas iš svarbiausių DOTS strategijos reikalavimų viso gydymo kurso metu yra kiek vienos vaisto dozės suvartojimas medikų akivaizdoje. Toks tuberkuliozės gydymas apsaugo nuo atsparios vaistams tuberkuliozės išsivystymo.

KOKIU BŪDU PACIENTAS PATS GALI ĮTAKOTI GYDYMO EFEKTYVUMĄ?
• Tikėti ir norėti pasveikti
• Kruopščiai vykdyti gydytojo nurodymus
• Reguliariai išgerti visus paskirtus vaistus ir visas problemas, susijusias su vaistų naudojimu spręsti su gydančiu gydytoju
• Pagal galimybes būti fiziškai aktyviam (pvz. kasdien pasivaikščioti gryname ore)
• Valgyti kaloringą maistą
• Atsiminti, kad rūkymas bei alkoholio vartojimas daro neigiamą įtaką išgijimo rezultatams.

Paciento įtaką tuberkuliozės gydyme atspindi štai ši sena legenda:

“seniai senoviniame mieste gyveno Išminčius. kurį supo jo mokiniai. Pats gabiausias iš mokinių kartą susimąstė:
“- Įdomu, ar yra toks klausimas. į kurį mūsų Išminčius negalėtų atsakyti?” Jis nuėjo į žydinčią pievą, sugavo patį gražiausią drugelį ir paslėpė jį savo delnuose. Drugelis kuteno mokinio delnus, kabindamasis už jų savo kojytėmis. Šypsodamasisjis priėjo prie Išminčiaus ir paklausė:
– Pasakykite. koks drugelis mano delnuose: gyvas ar miręs?
Jis tvirtai laikė drugelį savo delnuose ir buvo pasiruošęs bet kurią akimirką suspausti delnus vardan savo tiesos,
Nežiūrėdamas į mokinį Išminčius atsakė:
Viskas tavo rankose…“

Taip sakydamas išminčius tikrai buvo teisus, nes tik nuo mūsų pačių požiūrio ir pastangą priklauso kaip mes jausimės.
Būkite dėmesingi savo sveikatai!

PAGRINDINIAI TUBERKULIOZĖS ISTORIJOS ETAPAI

• 1865 m. J. A.Villemin įrodė, kad TB užkrečiama.
• 1882 m. R. Koch atrado M.tuberculosis bakteriją, kuri sukelia tuberkuliozę.
• 1891 m. R. Koch aprašė tuberkulino sudėtį.
• 1900 m. sanatorinio gydymo pradžia.
•1920 m. išrastas Calmette-Guerin vakcinos štamas (BCŽ), arba kitaip, skiepas nuo tuberkuliozės, kuriuo skiepijami naujagimiai siekiant apsaugoti juos nuo tuberkuliozės.
• 1943 m. pagamintas streptomicinas TB gydymui.
• 1952 m. pagamintas izoniazidas (INRH) prieštuberkuliozinis preparatas.
• 1957 m. pagamintas rifampicinas – prieštuberkuliozinis preparatas.
• 1980 m. viduryje TB pakilimas JAV, Rytų Europoje, o po TSRS suskilimo – Vakarų Europoje ir Rusijoje.
• 1993 m. PSO (pasaulinė sveikatos organizacija) paskelbia TB – pasaulinio masto nelaime.
• 1994-1995 m. PSO įdiegia DOTS – nepertraukiamą kontroliuojamą trumpą gydymo kursą.

KOVO 24-0JI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu minima Pasaulio tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo data. Ligos sukėlėją – 1,5-3,5 mikrono ilgio lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti TB visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija. Pasaulinę TB dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės, valstybės sveikatą ir gerovę. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) naujausios ataskaitos “Pasaulinė TB kontrolė: priežiūra, planavimas, finansavimas” duomenimis, sergamumas TB ir epidemijos grėsmė, 2001 metais PSO Europos regiono šalyse pasiekusi kritinę ribą, šiuo metu mažėja. Tačiau ši klastinga liga vis dar išlieka pavojingiausių sveikatai ligų sąraše. Kasmet kovo 24 dieną PSO skelbia šūkį kviečiantį kovai su tuberkulioze.
Pasaulio sveikatos organizacijos 2008-siais metais sukurtas šūkis tęsiamas ir 2009-aisiais metais. Šis šūkis visus, kurie prisideda prie pasaulinės kovos su tuberkulioze, kviečia susivienyti ir stabdyti tuberkuliozę kartu.

Šaltinis:
Lietuvos Rotary komiteto narys Tuberkuliozės programos koordinatorius Gediminas Rimdeika 
Sudarė: Šiaulių apskrities tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninės direktorė Vita Globytė