Tuberkuliozė niekur nedingo

2015/06/18 Kategorija: Apie tuberkuliozę|Ligos simptomai ir grėsmė

Naujagimių tėvams kone masiškai atsisakant skiepijimo dėl neva galimo vakcinos neigiamo poveikio, į nugarą ima alsuoti net ir, rodos, seniai pamirštos ligos – tymai, difterija. Tačiau vienu didžiausių galvos skausmų gydytojams tapo tuberkuliozės protrūkis.

Sąmoningai atsisako skiepyti

Lietuvoje nuo tuberkuliozės visi naujagimiai per pirmąsias 24 valandas po gimimo yra skiepijami vakcina pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Ši vakcina apsaugo vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų. Deja, bet įtikėję neigiamu vakcinos poveikiu naujagimio organizmui tėvai dažnai tokio skiepo tiesiog atsisako.

Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio apskrityje užregistruotas 81 tuberkuliozės atvejis, sergamumo rodiklis siekė 3,42 atv. 10 tūkst. gyventojų (Lietuvoje – 3,29 atv. 10 tūkst. gyventojų). Panevėžio, Biržų, Kupiškio ir Pasvalio rajonuose sergamumas tuberkulioze viršijo Lietuvos sergamumo rodiklį. Didžiausias sergamumas šia liga buvo registruotas Pasvalio rajone (6,43 atv. 10 tūkst. gyventojų), mažiausias – Rokiškio rajone (1,54 atv. 10 tūkst. gyventojų).

Tuberkuliozė – labiausiai paplitusi infekcinė liga, ja užsikrėtę yra daugiau nei du milijardai žmonių visame pasaulyje, daugiausia – besivystančiose šalyse. Kasmet nuo šios ligos miršta 2 milijonai žmonių, užregistruojama 9 milijonai naujų ligos atvejų.

Dauguma (90 proc.) užsikrėtusiųjų serga besimptome, lėtine ligos atmaina. Tinkamai nepradėjus gydymo yra 10 procentų tikimybė, jog ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus mirtingumas siekia net 50 procentų.

Simptomai pasireiškia ne visada

Tuberkuliozę sukelia mikobakterijos. Šiuos mikroorganizmus į aplinką išskiria atvira tuberkulioze sergantis negydomas žmogus (kai čiaudi, kalba, kosi). Tuomet bakterijomis gali būti užkrėsti kiti aplinkui esantys žmonės. Liga tyko parduotuvėje, laiptinėje, kitose žmonių susibūrimo vietose.

Pradėjus taikyti tinkamą gydymą, bakterijų nebeišskiriama jau po kelių savaičių (tuomet nėra galimybės užkrėsti kitų asmenų). Manoma, kad vienas sergantis atvira tuberkuliozės forma žmogus per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų. Jei ligonis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja kone per pusę.

Pagrindiniai susirgimo tuberkulioze rizikos veiksniai yra nusilpusi imuninė sistema (ŽIV/AIDS, diabetas, vaistų, silpninančių imunitetą vartojimas), kelionės į šalis, kur sergamumas tuberkulioze labai didelis (Indija, kai kurie Afrikos regionai, Meksika), prasta mityba, alkoholio vartojimas, skurdas, medicininės priežiūros neprieinamumas.

Sergant lėtine tuberkulioze bakterija tiesiog yra organizme, tačiau nesukelia jokių simptomų ir žmogus nėra užkrečiamas. O atviros plaučių tuberkuliozės atveju pasireiškia nestiprus karščiavimas, kosulys (kartais su krauju), silpnumas, prakaitavimas.

Tiesa, simptomai net ir sergant atvira forma pasireiškia ne visuomet arba būna labai nežymūs, todėl žmonės ilgą laiką nesikreipia į gydymo įstaigą.

Vaikai – suaugusiųjų ligos įkaitai

Vaikų tuberkuliozė – tai suaugusiųjų tuberkuliozės pasekmė, nes vaikus plaučių tuberkulioze dažniausiai užkrečia suaugusieji, sergantys atvira tuberkuliozės forma ir atsisakantys deramo jos gydymo.

Tuberkuliozės vystymąsi lemia dauguma veiksnių: vaiko amžius, mityba, imuninė būklė ir genetiniai veiksniai, o taip pat tuberkuliozės mikobakterijų koncentracija įkvepiamame ore, jų patogeniškumas – tai yra savybės, kurioms būdingas potencialus gebėjimas sukelti kliniškai pasireiškiančią ligą.

Ankstyvam vaikų amžiui (ypač kūdikystei) būdingas palyginti didelis sergamumas tuberkulioze ir mirtingumas nuo jos. Europoje jaunesnio amžiaus vaikai serga dažniau: 40 proc. – iki vienų metų, 30 proc. – iki 4 metų ir 15 proc. vyresnių infekuotų vaikų.

Tuberkuliozės gydymas yra ilgalaikis ir trunka apie metus. Dažniausiai skiriama keletas gydymo fazių, per kurias svarbu laikytis paskirto vaistų vartojimo režimo.

Yra tam tikrų dietos apribojimų tuberkulioze sergantiems žmonėms. Natūralios medicinos šalininkai įsitikinę, jog visavertis ir subalansuotas maistas palengvina ligos eigą, spartina gijimą, stiprina imuninės sistemos atsaką į ligos sukėlėjus.

Venkite rafinuoto cukrus

Rafinuotas cukrus aktyvina tuberkoliozės bakterijų veiksmus. Vadinasi, jūs turite sumažinti baltojo cukraus, baltos duonos, pyragų, rafinuotų grūdų, pudingų ir kitų saldumynų kiekį tam, kad padėtumėte organizmui kovoti su liga. Būtent šių produktų atsisakymas padės sutrumpinti ligos gydymo laiką, taip pat pagerins organizmo atsparumą bei padės efektyviai kovoti su liga.

Maistas, kurio sudėtyje yra natrio, – tabu

Natris yra labai pavojingas žmonėms, sergantiems hipertenzija, ir tiems, kurių imuninė sistema yra sutrikusi. Marinuotų, konservuotų, užšaldytų ir kitaip perdirbtų maisto produktų sudėtyje yra milžiniški kiekiai natrio, tad pacientai, sergantys tuberkulioze, privalo iš savo raciono išbraukti šiuos produktus.

Atsisakykite įvairių padažų

Nors padažai ir suteikia maistui savito skonio, per dažnas jų vartojimas nėra gerai ne tik tuberkulioze sergantiems, bet ir sveikiems žmonėms. Įvairių padažų sudėtyje yra cukraus ir natrio perteklius, kuris, kaip jau minėjome, visai nepadeda pagreitinti gijimo proceso, atkurti ligos sugriautos imuninės sistemos. Vietoj padažų, kurių sudėtyje yra natrio ir cukrų, galite rinktis natūralius namų gamybos padažus iš trintų vaisių, uogų bei daržovių. Pavyzdžiui, spanguolių, pomidorų, abrikosų ar kitų.

Mažiau kavos ir arbatos

Arbata priklauso stimuliatorių grupei, taigi nėra gerai tuberkulioze sergantiems pacientams, kurie gydosi. Arbata gali skatinti bakterijų veiklą ir taip pabloginti būklę. Tiesa, jeigu be arbatos neįsivaizduojate savo dienos, verčiau rinkitės žaliąją arbatą, kurioje gausu antioksidantų ir kuri pasižymi natūraliu antibakteriniu poveikiu.

Kaip ir arbata, taip ir kava pasižymi stimuliuojamosiomis savybėmis. Tad visų kofeino turinčių produktų reikia vengti tuberkuliozės gydymo laikotarpiu, kol žmogus visiškai pasveiks.

Kartu su šiais maisto kontrolės metodais sergantys tuberkulioze žmonės turi užtikrinti, kad profesionalus medikamentinis gydymas bus tęsiamas visą gydytojo paskirtą laikotarpį.

Šaltinis: http://www.sekunde.lt/