Tuberkuliozė prasideda netikėtai

2015/11/09 Kategorija: Apie tuberkuliozę|Ligos simptomai ir grėsmė|Tuberkuliozės gydymas

Kasmet Lietuvoje tuberkuliozė diagnozuojama daugiau nei šimtui vaikų. Tai rodo, kad daugėja suaugusiųjų, sergančių atvira ligos forma. “Vaikų sergamumui tuberkulioze įtakos turi suaugusieji, nes vaikai nuo bendraamžių neužsikrečia”, – tvirtina vaikų pulmonologė Rita Šopienė.

Tampa grėsminga problema

“Pasaulis, ypač Vakarų Europa, itin susirūpinęs dėl didėjančio tuberkuliozės plitimo. Priežastis – kasmet didėjanti žmonių migracija. Atvira tuberkuliozės forma ypač gausiai sergama Rusijoje, nors tuberkulioze galima užsikrėsti bet kurioje šalyje, – primena gydytoja. – Porą metų Šiaulių rajone vaikams nebuvo diagnozuota tuberkuliozė, šiemet jau turime išaiškinę tris naujus ligos atvejus. Šiaulių mieste kasmet sulaukiame vieno naujai tuberkulioze užsikrėtusio vaiko. Vertindami praėjusius penkerius metus galime teigti, jog sergamumo tuberkulioze situacija tiek mieste, tiek rajone išlieka stabili.”

Sveikatos apsaugos ministerijos parengtoje valstybinėje tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2011-2014 metų programoje teigiama, jog epideminiai tuberkuliozės rodikliai Lietuvoje stabilizavosi ir pradėjo laipsniškai gerėti, tačiau iš 27 Europos Sąjungos šalių ši liga už Lietuvą labiau paplitusi tik Rumunijoje.

Vaikus užkrečia suaugusieji

Anot medikės, vaikus tuberkulioze beveik visuomet užkrečia sergantys aktyvia tuberkulioze suaugę jų artimieji. Kuo mažesnis vaikas, tuo jis greičiau užsikrečia tuberkulioze.

“Trumpiausias tuberkuliozės gydymas trunka šešis mėnesius, o sergant atsparia tuberkulioze gydytis tenka porą metų. Ne visi tokį ilgą gydymą gali ištverti psichologiškai, tačiau reikėtų nepamiršti, jog sergantys atvira bei atsparia tuberkuliozės forma žmonės kelia pavojų aplinkiniams, tad nutraukę gydymą anksčiau laiko rizikuoja artimųjų sveikata”, – perspėja medikė.

Apsikrėsti tuberkulioze galima tik tiesioginio kontakto su sergančiuoju metu, uždaroje patalpoje jam kosint ar čiaudėjant. Net viena mikobakterija gali sukelti infekciją. Įrodyta, jog patekusios į aplinką sergančiojo tuberkuliozės bacilos greitai apsivelia dulkėmis, jas veikia šaltis, saulė, vėjas, todėl užkratas tampa nepavojingas aplinkai – lauke infekcija neperduodama.

Uždara tuberkuliozės forma sergantys vaikai epidemiologiškai nėra pavojingi aplinkai, tad nereikia baimintis, jog jie užkrės savo draugus.

Pasigendama atvirumo

“Dažniausiai vaikų tuberkuliozę nustatome tikrindami mažuosius, kurie kontaktavo su sergančiais suaugusiaisiais. Tai pagrindinis ligos išaiškinimo būdas tarp vaikų. Jeigu šeimoje susirgo senelis, pravartu sveikatą pasitikrinti ne tik kartu su juo gyvenančiai močiutei, bet ir juos aplankyti atvažiuojantiems vaikams ir anūkams, – pataria gydytoja. – Labai norėtųsi, jog pasitikrintų ne tik artimieji, bet ir visi su sergančiuoju bendravę žmonės – kaimynai, bendradarbiai, draugai. Tai pats efektyviausias būdas, padedantis išaiškinti tuberkuliozės išplitimą. Deja, ne visada pavyksta tai padaryti, nes žmonės retai noriai pateikia informaciją. Tuomet ir paaiškėja santykiai šeimoje: jeigu geri – visi ateina pasitikrinti, jei blogi – prisikviesti žmones būna didžiulė problema. Tad ne veltui šmaikštaujama, jog slaugytojos, be savo pareigų, turi atlikti tardytojų darbą. Dažnai žmogui būna gėda prisipažinti, jog serga tuberkulioze – visuomenėje tuberkuliozę įprasta vadinti vargšų liga.”

Anot medikės, reikia keisti susidariusią nuomonę apie tuberkuliozę. “Manyti, jog tai negarbinga liga – pasenęs požiūris, – tvirtina gydytoja. – Tuberkulioze gali susirgti kiekvienas iš mūsų, nes nė vienas nežinome, kur užsikrėsime. Užsikrėsti galime netgi lėktuve skrendant iš Airijos, Anglijos ar bet kurios kitos šalies. Yra žinomas ne vienas atvejis, kai tuberkulioze užsikrėtęs lietuvis skrido lėktuvu namo, o jam grįžus mes, medikai, jau niekuo nebegalėjome padėti. Belieka tik įsivaizduoti, kiek žmonių, skridusių tuo pačiu lėktuvu, užsikrėtė tuberkulioze.”

Diagnozę patvirtina tyrimai

Jei vaikas apsikrėtęs tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis, bet dar tuberkulioze neserga, tai yra vaidinamoji latentinė tuberkuliozės infekcija, kuri atpažįstama pagal reakciją į tuberkuliną, atlikus Mantoux mėginį. “Į odą įleidžiame specialų sintetinį baltymą, neturintį tuberkuliozės bakterijų. Šis baltymas veikia kaip antigenas – jeigu vaikas turi tuberkuliozės bakterijų, baltymas sureaguoja su tuberkuliozės bakterijų toksinais, todėl ir išsivysto teigiama odos reakcija”, – pasakoja gydytoja.

Prieš 20 metų Mantoux mėginiai buvo atliekami visiems vaikams kasmet. Dabar šis mėginys atliekamas tik įtariant tuberkuliozę pagal klinikinius simptomus arba vaikams, kuriems yra didesnė rizika šia liga užsikrėsti ar susirgti. Paaiškėjus, jog Mantoux mėginys teigiamas, būtina atlikti tolesnius tyrimus. Rentgeno nuotraukoje matomi plaučių pakitimai tik patvirtina, jog sergama tuberkulioze. Skreplių tyrimai taip pat padeda nustatyti tuberkuliozės bakterijas. Gali būti, jog visi tuberkuliozei patvirtinti atlikti tyrimai yra neigiami, tačiau skrepliuose yra tuberkuliozės bakterijų. Tai, anot, gydytojos, “auksinis” ligos standartas, nes tokių bakterijų sveiki vaikai neturi.

Būtini ne tik vaistai, bet ir poilsis

Nustačius, jog vaikas užsikrėtė tuberkulioze, skiriamas profilaktinis gydymas, kuris trunka šešis mėnesius. “88 proc. mažųjų pacientų serga uždara tuberkuliozės forma. Tyrimų atsakymų, patvirtinančių, kokia iš tiesų ligos forma serga mažasis pacientas, tenka laukti porą mėnesių, todėl vaikai pirmuosius du, neretai net keturis mėnesius, priklausomai nuo ligos formos bei parinktos gydymo taktikos, gydomi stacionare, kur jie ir mokosi. Dar du mėnesius gydymas tęsiamas namuose. Paprastai vaikų organizmas labai gerai toleruoja tuberkuliozei gydyti skirtus medikamentus. Teigiamą gydymo efektą pastebime pagal vaiko augantį kūno svorį, būna, kad vaikai ligoninėje per gydymosi laikotarpį priauga net po 6 kg, – pasakoja medikė. – Labai svarbu gerti medikamentus taip, kaip paskirta gydytojo, bei tinkamai laikytis visų jo nurodymų. Kadangi keliaudamos po organizmą tuberkuliozės bakterijos sukelia intoksikaciją, vaikus kamuoja nuovargis, ypač antroje dienos pusėje, todėl tėveliai turėtų riboti krūvį sergančiam vaikui bei sudaryti tinkamas sąlygas jo poilsiui ir teigiamai psichologinei aplinkai.”

Sveikatą atskleidžia savijauta

Anot medikės, tėveliams sudėtinga įtarti, jog vaikas serga tuberkulioze, nes nėra vien tik tuberkuliozei būdingų požymių. Dažnai manoma, jog sergantis tuberkulioze vaikas būtinai turi kosėti, tačiau gydytoja tvirtina, jog kosulys būdingas tuberkulioze sergantiems suaugusiesiems. Vaikų, jeigu tuberkuliozė nespėjo pažeisti plaučių, o tik sutrikdė limfinės liaukos veiklą, kosulys nekamuoja. Mažuosius kosulys gali kamuoti sergant bronchitu, plaučių uždegimu bei kitomis peršalimo ligomis.

“Kosuliui nebūtina liga. Neretai jam užtenka blogų gyvenimo sąlygų, ypač kai namuose tvyro cigarečių dūmų tvaikas”, – sako medikė ir pataria atkreipti dėmesį į vaiko būklę, kai jis jaučiasi “nei sveikas, nei sergantis”. Mažyliai tampa labai irzlūs bei pikti, nes negeba paaiškinti, kas jiems nutiko. Tokiu atveju nevertėtų pakitusio vaiko elgesio primesti charakterio pakitimams. Tai, anot medikės, rimta ligos išraiška. Vyresnėliai tampa liūdnesni, greičiau pavargsta, ypač antroje dienos pusėje, būna vangūs, mieguisti, ima prasčiau mokytis, dažniau serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, skundžiasi užsitęsusia neaukšta temperatūra. Pastebėjus šiuos pakitimus, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs visus reikiamus tyrimus ir, reikalui esant, nukreips pas plaučių ligų specialistą.

Didžiausias rūpestis – piktybiškai nesigydantys

Piktybiškai tuberkuliozės nesigydantys žmonės siunčiami į Alytuje esančią tuberkuliozės ligoninę. “Priverstinis gydymas itin aktualus dėl vaikų ir mūsų visų sveikatos. Šiuo metu Šiaulių rajone turime tris ligonius, kuriuos būtina gydyti priverstinai. Viena jų – neseniai iš užsienio grįžusi jauna moteris, serganti atvira tuberkuliozės forma, piknaudžiaujanti alkoholiu, auginanti mažametį vaiką”, – pasakoja medikė ir tvirtina, jog prieš imantis priverstinio gydymo išnaudojamos visos galimos priemonės, tačiau būna atvejų, kai jų nepakanka. Tuomet tenka griebtis kraštutinumų – kreiptis į teismą, kad šis skirtų privertinį gydymą.

“Pacientams yra sudarytos visos sąlygos gydytis – valstybė ne tik kompensuoja reikiamus medikamentus, bet ir skiria autobuso bilietus, kad galėtų atvykti pas mus. Kas dešimt dienų kiekvienas sergantysis gauna maisto paketą, belieka tik geranoriškai priimti medikų siūlomas paslaugas”, – teigia gydytoja.

Išlieka visam gyvenimui

Anot medikės, jei vaikas užsikrėtė tuberkulioze, jis iki pat mirties turės šiai ligai būdingų bakterijų, kadangi jos nepasišalina iš organizmo – lieka jame “miegoti”. Iki šiol dar nėra aišku, kodėl vienais atvejais bakterijos pradeda daugintis, kitais – “miega”. Paskatinti bakterijas atsibusti gali stiprus stresas, netinkama mityba ar blogos gyvenimo sąlygos, onkologinė liga, po gimdymo išsekęs organizmas.

“Budrios turėtų būti tos moterys, kurioms vaikystėje raudo ranka po Mantoux mėginio. Tai reiškia, jog jos turi tuberkuliozės bakterijų, todėl po gimdymo būtina persišviesti plaučius, – pataria gydytoja. – Buvo atvejis, kai vaikui atradome slaptą infekciją, o mama jautėsi gerai, tačiau peršvietus moteriai plaučius paaiškėjo, kad ji serga tuberkulioze. Moteriai išties buvo sunku patikėti, kad jos plaučiai “kiauri”. Kosulys jos nevargino, tačiau kiek pagalvojusi prisiminė, jog retkarčiais jausdavusi nuovargį, kuriam neteikusi per daug dėmesio – kuri mama nesijaučia nuvargusi, ypač kol vaikai maži.”

Šaltinis: http://savaitrastis.siauliaiplius.lt/